تور قلعه موران و آبشارهای زیبای استان گلستان

جاذبه‌های سفر:


بازدید از پارک جنگلی قرق و مرال‌های زیبای آن، بازدید از سد کبودوال و آشنایی با پرنده نگری، بازدید از آبشار کبودوال؛ تنها آبشار تمام خزه ای جهان، بازدید از قلعه موران رؤیایی، بازدید از برکه زیبای گل رامیان، بازدید از آبشارهای زیبای شیرآباد، بازدید از غار دیو سپید

 

 

درباره سفر:


تور سه روزه قلعه موران و آبشارهای گلستان، در دسته تورهای طبیعت‌گردی البرکوه جای می‌گیرد. در طراحی این تور سعی شده تا با در نظر گرفتن پر کشش‌ترین جاذبه‌های طبیعی استان گلستان تنها در سه روز آشنا شوید.

پس اگر اهل پیاده‌روی هستید و دلی در گرو طبیعت زیبا دارید، سفر به جنگل‌های هیرکانی می‌تواند خاطره‌ای تکرار نشدنی برایتان رقم بزند.

در ادامه توضیحاتی در مورد مقاصد سفر خواهیم داشت:

آبشار کبودوال

پارک جنگلی کبودوال که بواسطه آبشار زیبا و تمام خزه ای خود شهرتی جهانی یافته در فاصله 3 کیلومتری شهر علی آبادکتول و در کنار کوه های پوشیده از درختان سر به فلک کشیده و آسمان خراش های طبیعی قرار گرفته است. آبشار کبودوال از چشمه های جنوبی تشکیل شده و درعمق دره ای که جنگل انبوهی آن را پوشیده، واقع شده است. آب این آبشار زلال و شفاف بوده و زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل آرامشی خاص به انسان می بخشد.

آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی در امتداد رودخانه‌ی کبودوال خودنمایی می ‌کنند که در زیر هر آبشار حوضچه های جالبی بوجود آمده که برخی جوانان منطقه از آن برای شنا و آبتنی استفاده می­‌کنند. آبشار کبودوال به عنوان مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری بشمار میرود، آب آن زلال و شفاف بوده، زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل، بهترین وسیله‌ی تسکین و آرامش انسان است.

این منطقه از معتدل ترین مناطق ایران به شمار می رود و در همه ی فصول سال زیبایی های خاص خود را دارد اما در بهار و تابستان به دلیل طبیعت سرسبز و آب و هوای گردشگران بیشتری را به سمت خود جذب می کند.

در فصل بهار و تابستان  این آبشار دارای سرسبزی منحصر به فردی در اطراف ابشار می باشد و هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کند.

 

 

قلعه موران

قلعه موران، قلعه میران، قلعه ماران یا دژتاکی قله ای مخروطی به ارتفاع 2430 متر است که در جنوب غرب شهرستان رامیان واقع شده است. قلعه موران به عنوان مقصد اصلی این تور سه روزه تعریف شده است و مطمئن باشید که با دیدن آن همیشه بخشی از ذهن شما مشغول آن خواهد شد! در بالای این قله، زمینی مسطح به مساحت 3 کیلومتر مربع قرار دارد که به این پهنه‌ی وسیع به اصطلاح کاسه می‌گویند. قلعه موران در طول تاریخ، پایتخت و مرکز برخی حکومت‌ها بوده است که از مهمترین آنها می‌توان به پایتخت ییلاقی سلسله اشکانیان اشاره کرد.

فصل بهار فصل مناسبی برای صعود به این قله زیبا به حساب می‌آید چرا که در تابستان به دلیل رطوبت بالای جنگل و در زمستان و پاییز سرمای هوا کار را برای طبیعت‌گردان سخت می‌کند.

 

 

گل رامیان

چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی به طول ۹۰ متر و به عرض ۸۰ متر و به عمق ۳۴ تا ۴۴ متر و به روایتی ۸۰ متر است که در ارتفاع ۳۲۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

گل رامیان به عنوان عنصر نمادین جایگاه مقدس نیایش آب در فرهنگ و آداب و هنر سرزمین آرامیان جایگاه ویژه ای داشته است. ویژگی گل رامیان، با موجودیت باستانی و تاریخی و طبیعی یگانه آن در ادوار مختلف هاله ای از اسطوره و واقعیت را بر آن روا داشته و بدین گونه این نگین سبز (کبود استر) دره بیژن با حوادث تاریخی و طبیعی که در کرانه آن حادث شده بسان دروازه و دالان بهشت راهی به درون واقعیت تاریخ و جغرافیای شگفت سرزمین مقدس رامیان (آرمیان) گشوده تا کلید حل معمای خاستگاه زمینی انسان در آرام هی تی (زمین جاودانه مقدس) در مباحث فرهنگ جهانی سازمان یونسکو و در طرح بازشناسی خاستگاه نخستین -انسان و زیست کره- مطرح بوده باشد!

دلیل نامگذاری این منطقه به گل رامیان به فرهنگ و زبان مردم بومی این ناحیه مربوط است و گفته می شود از نظر تاریخی جمعیت غالب منطقه از نژاد ترک و تیره ای از ایل گرایلی هستند.

 

آبشارهای شیرآباد

دنیایی مملو از آبشارهای بزرگ و کوچک پیش روی شما قرار دارد که یکی پس از دیگری خودشان را به شما نشان می دهند تا برای ادامه ی مسیر وسوسه تان کنند. آبشار اول برای همه در دسترس است اما برای رسیدن به بقیه ی آبشارها نیاز به آمادگی جسمانی و کمی تجربه ی جنگل نوردی دارید.

آبشار اول ۲۵ متر و آبشار دوم ۱۲ متر ارتفاع دارد و عمق حوضچه های آنها به ترتیب به ۸۱ و ۸۰ متر می رسد.آخرین آبشار، بزرگترین آبشار این مجموعه با ارتفاع حدود ۳۰ متر است که حوضچه‌هایی به عمق ۴۰ و ۸۰ متر در پای‌ دیواره‌ ی خود دارد.

این منطقه دارای زیبایی های فراوانی است و به همین سبب نام آن به عنوان يک اثر طبيعي و ملي در فهرست سازمان محيط زيست قرار دارد.

برای دیدن آبشارها باید به قلب جنگل بزنیم. درختان سر به فلک کشیده ما را احاطه می‌کنند و صدای جوش و خروش آب با نغمه ی پرندگان همراه خواهد شد تا تجربه ای به یاد ماندنی برایمان رقم بخورد. صدای موسیقی طبیعت زیباست!

 

 

غار دیو سپید

غار دیو سپیدیا غار شیرآباد، غاری طبیعی از نوع آبی و رودخانه‌ای است که بشر در ساخت آن نقشی نداشته است. طول آن به حدود 235 متر می‌رسد و قطر دهانه آن 9-15 متر اندازه گیری شده است. میانگین عرض دالان غار نیز حدود 2 تا 3 متر است. غار در ارتفاع 310 متری از سطح دریای آزاد واقع شده است. در کف غار دیو سپید آب سردی جاری است که حدود 10-11 درجه سانتیگراد دما دارد. این آب به رودخانه شیرآباد در دامنه پائین غار می‌ریزد و در ادامه مسیر خود، به هفت آبشار جنگلی می‌پیوندند.

رطوبت و دمای مناسب این غار، آن را تبدیل به زیستگاه مناسبی برای بعضی از گونه‌ها مثل سمندر کور غارزی گرگانی کرده که فقط در این غار و غارهای اطراف زندگی می‌کند.

هرچه در غار به جلو برویم عمق آب بیشتر می‌شود و نفس کشیدن در غار به دلیل پخش شدن گاز گوگرد کمی مشکل خواهد شد. اگر کمی جلوتر برویم و اگر شانس یارمان باشد می‌توانیم سمندرهای غارزی گرگانی را در این غار مشاهده کنیم که یکی از بزرگترین سمندر‌های آبی جهان هستند.

بیشترین بخش غار تاریک است و در انتهای آن چشمه‌ای دیده می شود که ظاهرا منشأ ایجاد غار در طول قرن‌های گذشته بوده است. به دلیل ویژگی‌های ساختمانی و جنس زمین، حرکت آب باعث تشکیل استخر، استالاکتیت، بستر گلی و چسبنده و پدیده‌های مختلف در طول مسیر شده است.

انعکاس صداى حرکت آب در مسیر تبدیل به زمزمه و صداهایى درغار شده که این مسأله شایعات مختلفى را درباره غار بین اهالى رواج داده است.

با ورود به غار، تاریکی مطلق و انعکاس صدای حرکت آب در غار، افسانه قدیمی دیو سفید در شاهنامه ‌را دامن می‌زند.

 

روزشمار سفر


 

 

روز اول:

حرکت از گرگان به سمت شهرستان علی‌آباد کتول

بازدید از پارک جنگلی قرق

بازدید از مرال‌ها، بزرگترین گوزن‌‌های ایران

بازدید از سد کبودوال و آشنایی مقدماتی با پرنده نگری! به دلیل فصل مهاجرت پرندگان به احتمال زیاد می‌توانیم پرنده‌هایی چون باکلان، اردک کله سبز، عقاب دریایی دم سفید، اردک سر حنایی، پاشلک، انواع آبچلیک و دیگر پرندگان را در این سفر رکورد کنیم.

بازدید از آبشار کبودوال با حدود 45 دقیقه پیاده‌روی سبک

حرکت به سمت شهرستان رامیان و روستای زیبا و کوهستانی پاقلعه

اقامت و شب‌مانی در خانه‌های روستایی پاقلعه

 

روز دوم:

صعود به قله رؤیایی قلعه موران با حدود 2 ساعت و نیم الی 3 ساعت کوهپیمایی سبک

لذت بردن از طبیعت زیبای قلعه موران

بازگشت به روستا

اقامت و شب‌مانی در خانه‌های روستایی پاقلعه

 

روز سوم:

بازدید از گل رامیان

حرکت به سمت شهرستان خان‌ببن

بازدید از آبشار اول شیرآباد

بازدید از آبشار دوم شیرآباد (مشهور به آبشار عروس)

بازدید از غار دیو سپید

بازگشت به گرگان

 

روز چهارم (قابل برنامه‌ریزی):

برای روز چهارم می‌توان گشت‌هایی در شهر گرگان جهت خرید سوغات، بازدید از پارک‌های جنگلی نهارخوران و پارک جنگلی النگدره و همچنین خرید از بازارچه ساحلی بندر ترکمن در نظر گرفت که در صورت تمایل همسفران قابل برنامه ریزی است.

 

با ما در ارتباط باشید!


اگر هر سوالی در مورد این سفر و جاذبه‌های آن دارید، می توانید با ما در ارتباط باشید. ما مشتاقانه منتظر تماس شما هستیم، حتی اگر نخواهید با ما همسفر باشید!

تلفن‌ها:

09112756812

09113770560

09371711077

ما روی شماره های بالا روی تلگرام هم آماده پاسخگویی به شما عزیزان را داریم.

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

نقشه سفرها


 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تورها

  • بکرگردی به سبک البرزکوه

  • پرنده نگری به سبک البرزکوه

  • طبیعت‌گردی به سبک البرزکوه

سفرهای خانوادگی به سبک البرزکوه

ماه عسل به سبک البرزکوه

آموزش‌ها

آموزش طبیعت‌گردی به کودکان

آموزش‌های پرنده نگری

آموزش های طبیعت‌گردی

logo-samandehi