تور2 روزه ترکیبی ترکمن‌صحرا، خالد نبی، آلاگل و آبشارهای شیرآباد

 تاریخ سفر:


پنجشنبه و جمعه هر هفته؛ ماه های فروردین و اردیبهشت

 

قیمت تور:


شروع از 350 هزار تومان

 

 • برای دوستانی که از تهران به ما ملحق می گردند، مبلغ 70 هزار تومان برای اتوبوسVIP یا 40 هزار تومان برای اتوبوس معمولی به مبلغ فوق افزوده خواهد شد.

 

جاذبه‌های سفر:


آموزش‌های ابتدایی پرنده‌نگری توسط راهنمایان حرفه‌ای البرزکوه، بازدید از گلفشان قارن یارق، بازدید از تالاب آلاگل و تجربه خاطره انگیز پرنده نگری، بازدید از مقبره خالد نبی، بازدید از مقبره چوپان آتا و تپه ماهورهای مخملی، بازدید گورستان تاریخی 5 هزار ساله خالد نبی، بازدید از آبشارهای زیبای شیرآباد و غار دیو سپید

 

 

 

 

درباره سفر:


تور دو روزه ترکیبی ترکمن‌صحرا، خالد نبی، آلاگل و تجربه خاطره‌انگیز پرنده نگری و آبشارهای شیرآباد، در دسته تورهای طبیعت‌گردی و آموزشی البرکوه جای می‌گیرد. در طراحی این تور سعی شده تا با در نظر گرفتن پر کشش‌ترین جاذبه‌های طبیعی استان گلستان تنها در دو روز آشنا شوید و یک تجربه موفق و به یادماندنی پرنده‌نگری را داشته باشید. مطمئنیم پس از این برنامه به پرنده‌ها و دنیای زیبای پرنده‌نگری علاقه‌مند خواهید شد و با تجارب این سفر، در سفرهای دیگرتان نیز از مشاهده و رکورد پرندگان لذت خواهید برد.

در ادامه توضیحاتی در مورد این سفر و مقاصد سفر خواهیم داشت:

پرنده‌نگری:

بدون شک بسیاری از ما در هنگام قدم زدن در پارک ها و طبیعت پرنده های گوناگونی دیده ایم. بسیاری از آنها در شهرها بسیار فراوان ترند و بسیاری از آنها را شاید تنها یک بار در زندگی خود ببینیم.

اگر فکر می کنید که تماشا و تشخیص پرنده ها برایتان ممکن است جذاب باشد، مطمئن باشید که می تواند پرنده نگر قابلی شوید.

پرنده نگری تفریحی جذاب است که در ایران در سال های اخیر گروه های کوچکی شروع به ترویج این سرگرمی زیبا می پردازند. برای آغاز پزنده نگری اصلاً لازم نیست که دانش پرنده شناسی خاصی داشته باشید و همانطور که گفتیم، همان علاقه ابتدایی به دنیای زیبا و بی انتهای پرندگان می تواند گام آغازین پرنده نگری شما باشد.

امروزه روز در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی، پرنده نگری شهری به یکی از تفریحات لذت بخش انسان ها تبدیل شده است. پس اگر در نزدیکی منزلتان پارک، باغ یا جنگلی وجود دارد، از بسیاری از انشان های دیگر خوشبخت تر هستید. گیاه و درخت بیشتر مساوی است با ملاقات تعداد پرنده بیشتر!

پرنده‌نگری یکی از شاخه‌های اکوتوریسم (طبیعت‌گردی) است که تخصصی به آن پرداخته می‌شود. پرنده‌نگرها به جزئیات توجهی ندارند و هدف اصلی‌شان لذت بردن از تماشای پرندگان است. به صورت مختصر آنها را می‌شناسند و به صورت تخصصی وارد آناتومی و... آنها نمی‌شوند چرا که نمی‌خواهند لذت تماشای آنها را فدای جزئیات کنند.

پرنده نگری بهترین انتخاب برای رها شدن از هیاهوی زندگی شهری و آرام گرفتن در طبیعت و لمس رمز و راز آن از نزدیک است. کشور ما با پذیرا بودن بیش از 500 گونه پرنده متفاوت بومی و مهاجر، یکی از معدود کشورهایی در دنیاست که این شانس را برای ما بوجود آورده تا علاوه بر تجربه طبیعت زیبا و هفت اقلیمش، نظاره‌گر پرنده های زیبا و رنگارنگش باشیم.

 

 

 

تالاب آلاگل

تالاب آلاگل بزرگترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است که در شهرستان گنبد کاووس، بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است. فاصله این تالاب تا شهر گنبد کاووس حدود ۷۵ کیلومتر مربع است.

 

آلاگل ۲۵ کیلومتر مربع مساحت و حداکثر ۲٫۵ متر عمق دارد.

 

تالاب آلاگل در چند کیلومتری مرز ترکمنستان و در مرکز شوره‌زار بزرگ ترکمن صحرا واقع شده و یک دریاچه آب شور است، به همین جهت پرورش ماهیان آب شور زی دریای خزر به‌ویژه ماهی سفید و کپور در این تالاب رونق زیادی دارد.

 

مجموعه سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی‌گل به عنوان تالاب بین‌المللی از سال ۱۹۷۵ در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و با مساحت ۱۴۰۰ هکتار تحت حفاظت سازمان محیط زیست است.

مهمترین پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی آلاگل؛ کشیم گردن‌سیاه، باکلان، حواصیل خاکستری، اردک سرسیاه، اردک سیاه‌کاکل، اردک تاج‌دار، اردک سرسفید، خوتکا، چنگر، چوب‌پا، خروس کولی، تلیله کوچک، آبچلیک، کاکایی، قوی گنگ، غاز پیشانی‌سفید و عقاب دریایی دم‌سفید می‌باشند. از بین این پرندگان اردک سرسفید، اردک سرسیاه، اردک سیاه کاکل، اردک تاجدار، قوی گنگ و غاز پیشانی سفید و عقاب دریایی دم‌سفید از گونه‌های در معرض خطرند.

 

مقبره خالد نبی و گورستان تاریخی آن

گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و ۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله و ۶ کیلومتری روستای گچی سو – نزدیک آی تمر از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده ‌است. قله کوه گوگجه داغ که در بین مردم به قله «قدرت» یاگوج به زبان ترکی نیز معروف است، حدود ۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. رشته کوه گوگجه داغ از مشرق به کوه‌های بابا شملک و از شمال و غرب و جنوب به هزار دره اطراف پیوسته‌است و بهترین زمان برای دیدار از آن، ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

در نزدیکی و پایین‌تر از بقعه خالد نبی، بقعه‌های عالم بابا و چوپان عطا و دره‌ای بنام پنج شیر و همچنین چشمه خضر دندان قرار دارند. طبق روایات رایج بین اهالی، عالم بابا پدر همسر خالد نبی و چوپان عطا، شبان خالد نبی یا یکی از اولیای گمنام یا یکی از همراهان وی بوده‌است، که همگی آنها مورد توجه و احترام ترکمن‌ها هستند.

در قسمت شرق بقعه چوپان عطا و پیوسته به آن و بر روی یک رشته تپه ماهورهای خاکی که ارتفاع آنها به مراتب کمتر از ارتفاع محل مرقد خالد نبی است، گورستان عظیمی دیده می‌شود که حدود ۶۰۰ سنگ مزارهای استوانه‌ای تا ارتفاع حداکثر ۲ متر در آن دیده می‌شود.

سنگ مزارهای این گورستان از سنگ‌های یک پارچه تراشیده شده و به شکل‌های استوانه‌ای و صلیبی هستند. در رسانه‌های عمومی سنگ‌ها اغلب به عنوان نمونه‌هایی از معماری وابسته به آلت جنسی معرفی می‌شود و یکی از جاذبه‌های مهم توریستی توصیف شده ‌است. بازدید کننده‌ها، سنگ مزارهای استوانه‌ای را به عنوان آلت مرد توصیف کرده‌اند.

 

به گفته برخی، تشبیه این سنگ قبرها به آلت مردانه تشبیهی نادرست است و شکل ظاهری آن به این صورت است که کلاه خود در بالا، و شال کمری مردان در پایین توصیف شده و سنگ قبرهایی که دو حلقه در پایین دارند، نشانگر شال پهلوانی در آن دوره بوده‌ است که علاوه بر شالی که مردان به دور کمر می‌بسته‌اند، مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. همچنین، طول سنگ قبرها بسته به جایگاه آن شخص بلندتر یا کوتاه‌تر ساخته شده‌اند، قبر زن‌ها نیز به شکل سینه و سینه بند زنانه است و سطحی تخت دارد و همه گورهای زنانه رو به شمال قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود این گورستان متعلق به عصر پارینه سنگی می‌باشد.

 

 

آبشارهای شیرآباد

دنیایی مملو از آبشارهای بزرگ و کوچک پیش روی شما قرار دارد که یکی پس از دیگری خودشان را به شما نشان می دهند تا برای ادامه ی مسیر وسوسه تان کنند. آبشار اول برای همه در دسترس است اما برای رسیدن به بقیه ی آبشارها نیاز به آمادگی جسمانی و کمی تجربه ی جنگل نوردی دارید.

آبشار اول ۲۵ متر و آبشار دوم ۱۲ متر ارتفاع دارد و عمق حوضچه های آنها به ترتیب به ۸۱ و ۸۰ متر می رسد.آخرین آبشار، بزرگترین آبشار این مجموعه با ارتفاع حدود ۳۰ متر است که حوضچه‌هایی به عمق ۴۰ و ۸۰ متر در پای‌ دیواره‌ ی خود دارد.

این منطقه دارای زیبایی های فراوانی است و به همین سبب نام آن به عنوان يک اثر طبيعي و ملي در فهرست سازمان محيط زيست قرار دارد.

برای دیدن آبشارها باید به قلب جنگل بزنیم. درختان سر به فلک کشیده ما را احاطه می‌کنند و صدای جوش و خروش آب با نغمه ی پرندگان همراه خواهد شد تا تجربه ای به یاد ماندنی برایمان رقم بخورد. صدای موسیقی طبیعت زیباست!

 

غار دیو سپید

غار دیو سپیدیا غار شیرآباد، غاری طبیعی از نوع آبی و رودخانه‌ای است که بشر در ساخت آن نقشی نداشته است. طول آن به حدود 235 متر می‌رسد و قطر دهانه آن 9-15 متر اندازه گیری شده است. میانگین عرض دالان غار نیز حدود 2 تا 3 متر است. غار در ارتفاع 310 متری از سطح دریای آزاد واقع شده است. در کف غار دیو سپید آب سردی جاری است که حدود 10-11 درجه سانتیگراد دما دارد. این آب به رودخانه شیرآباد در دامنه پائین غار می‌ریزد و در ادامه مسیر خود، به هفت آبشار جنگلی می‌پیوندند.

رطوبت و دمای مناسب این غار، آن را تبدیل به زیستگاه مناسبی برای بعضی از گونه‌ها مثل سمندر کور غارزی گرگانی کرده که فقط در این غار و غارهای اطراف زندگی می‌کند.

هرچه در غار به جلو برویم عمق آب بیشتر می‌شود و نفس کشیدن در غار به دلیل پخش شدن گاز گوگرد کمی مشکل خواهد شد. اگر کمی جلوتر برویم و اگر شانس یارمان باشد می‌توانیم سمندرهای غارزی گرگانی را در این غار مشاهده کنیم که یکی از بزرگترین سمندر‌های آبی جهان هستند.

بیشترین بخش غار تاریک است و در انتهای آن چشمه‌ای دیده می شود که ظاهرا منشأ ایجاد غار در طول قرن‌های گذشته بوده است. به دلیل ویژگی‌های ساختمانی و جنس زمین، حرکت آب باعث تشکیل استخر، استالاکتیت، بستر گلی و چسبنده و پدیده‌های مختلف در طول مسیر شده است.

انعکاس صداى حرکت آب در مسیر تبدیل به زمزمه و صداهایى درغار شده که این مسأله شایعات مختلفى را درباره غار بین اهالى رواج داده است.

با ورود به غار، تاریکی مطلق و انعکاس صدای حرکت آب در غار، افسانه قدیمی دیو سفید در شاهنامه ‌را دامن می‌زند.

 

 

روزشمار سفر


 

 

روز اول:

 • حرکت از گرگان به سمت شهرستان آق قلا
 • بازدید از گل فشان قارن یارق
 • بازدید از تالاب آلاگل و آموزش های مقدماتی پرنده نگری 
 • حرکت به سمت کلاله
 • اقامت در آلاچیق ترکمنی

 

روز دوم:

 • بازدید از آرامگاه خالد نبی، بازدید از آرامگاه چوپان آتا و قبرستان تاریخی 5 هزار ساله خالد نبی
 • بازدید از آبشار اول شیرآباد
 • بازدید از آبشار دوم شیرآباد (مشهور به آبشار عروس)
 • بازدید از غار دیو سپید
 • بازگشت به گرگان

 

 

وعده های غذایی


 

روز اول

 

صبحانه

به عهده البرزکوه

نهار

به عهده البرزکوه

شام

به عهده البرزکوه

روز دوم

 

صبحانه

به عهده البرزکوه

نهار

به عهده البرزکوه

شام

به عهده همسفر در رستوران

 

 

 

با ما در ارتباط باشید!


اگر هر سوالی در مورد این سفر و جاذبه‌های آن دارید، می توانید با ما در ارتباط باشید. ما مشتاقانه منتظر تماس شما هستیم، حتی اگر نخواهید با ما همسفر باشید!

تلفن‌ها:

09112756812

09113770560

09371711077

ما روی شماره های بالا روی تلگرام هم آماده پاسخگویی به شما عزیزان را داریم.

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تورها

 • بکرگردی به سبک البرزکوه

 • پرنده نگری به سبک البرزکوه

 • طبیعت‌گردی به سبک البرزکوه

سفرهای خانوادگی به سبک البرزکوه

ماه عسل به سبک البرزکوه

آموزش‌ها

آموزش طبیعت‌گردی به کودکان

آموزش‌های پرنده نگری

آموزش های طبیعت‌گردی

logo-samandehi