معرفی گرگ خاکستری

 

گرگ  از پستانداران گوشتخوار است. این حیوان بومی اوراسیا و آمریکای شمالی است و بیشترین پراکندگی جغرافیایی را در بین تمام اعضای خانواده سگ‌سانان دارد. گرگ نیای وحشی سگ است. یعنی سگ‌ها از نسل نوعی گرگ هستند که بین ۱۸ تا ۳۲ هزار سال پیش اهلی شدند. ۳۷ زیرگونه از گرگ شناسایی شده که سگ اهلی، دینگو، گرگ خاوری، گرگ قرمز و گرگ ایرانی از جمله آن‌ها هستند.

 

 

مشخصات ظاهری:

گرگ خاکستری بزرگ ترین سگ سان وحشی ایران است. شباهت بسیاری به سگ های گرگی دارند با این تفاوت که گرگ‌ها نسبت به سگ‌ها موهای بلندی در قسمت پشت گونه‌های صورت، گردنی کلفت و کوتاه‌تر، سری پهن‌تر، چشمانی مورب و گوش‌هایی کوتاه‌تر دارند. نوک گوش‌ها نیز مانند گوش سگ تیز نیست و غالبا آنها را سیخ نگه می‌دارند. دم قدری افتاده و صاف است و مانند برخی از سگ‌ها آنها را به صورت نیم دایره و یا بالا نگه نمی‌دارد. موهای قسمت انتهای دم نیز تیره رنگند.

مغز گرگ ها در مقیاس با سگ ۳۰درصد بزرگتر است. پوزه گرگ‌ها نسبت به سگ بلندتر و قدرتمند تر است. در ایران رنگ گرگ‌ها غالبا خاکستری است. ولی رنگ‌های دیگری هم دیده شده است؛ مانند زرد، قرمز و سفید.

توله گرگ‌ها نیز اغلب سیاه رنگ هستند.

 

اندازه ها:

طول سرو تنه ۱۲۰تا ۱۶۰ سانتی متر، دم ۲۳ تا ۵۰ سانتی متر، ارتفاع ۷۰ تا ۱۰۰سانتی متر، وزن ۲۵ تا ۷۰ کیلو گرم.

 

 

 

عادات:

گرگ‌‌ها اغلب شبگردند و  معمولا در گروه های ۱۰نفری به صورت فامیلی زندگی می کنند. هر گروه شامل یک جفت نر و ماده بالغ است که معمولا تمام عمر با هم زندگی می‌کنند. گرک نر که گرگ آلفا نامیده میشود هدایت گروه را بر عهده دارد. مهم ترین عوامل پاشیده شدن گروه کمبود غذا، دعواهای داخل گروه و زیاد شدن جمیعت است.

سرعت عادی گرگ ۸ کیلومتر در ساعت است ولی این حیوان زیبا قادر است با سرعت ۵۵ تا ۷۰ کیلومتر در ساعت و با پرش هایی حدود ۵ متر به مدت ۲۰ دقیقه بدود و مسافت‌هایی حدود ۲۰۰کیلومتر را در یک شبانه روز با سرعت کمتر طی نماید.

در لابلای انگشتان گرگ ها غدد ترشح بو وجود دارد که در برقراری ارتباط بین گله گرگ‌ها و پیدا کردن یکدیگر نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. حس بویایی گرگ بسیار قوی است و آنها قادر هستن از فاصله ۲.۵ کیلومتری بو را تشخیص دهند. آنها معمولاً طعمه خود را به وسیله بوی مستقیم و یا تعقیب بوی به جا مانده در رد طعمه پیدا می‌کنند.

 

گرگ‌ها شاید از نظر طبقه‌بندی جانوری هیچ‌گونه نزدیکی با انسان‌ها نداشته باشند. اما از نظر ساختار زندگی اجتماعی شباهت‌های زیادی با انسان‌ها دارند. در واقع این همان دلیلی است که باعث شده تا ما سگ‌ها را رام کنیم. آنها شبیه ما هستند. فهم و دریافت ارتباطات موجود میان گونه‌های اجتماعی، می‌تواند در آشکارسازی مسیرهای فرگشتی پیموده شده‌ای که منجر به پیدایش توانایی‌های زبانی فعلی ما شده‌اند کارساز باشد.

 

 

تولید مثل:

جفت گیری در اکثر مناطق در فصل زمستان صورت می‌گیرد. پس از جفت‌گیری نر و ماده به طور مشترک شروع به تدارک محل زایمان می‌کنند. معمولا ۲ محل را برای لانه انتخاب می‌کنند تا در مواقع احساس خطر، بچه‌ها را با دندان گرفته و به آن لانه انتقال دهند. لانه فقط برای تولید مثل مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله یک یا چند راه خروجی که طول انها ممکن است به ۲ تا ۴ متر برسد با سطح زمین ارتباط دارد.

پس از حدود ۲ماه از زمان جفت‌گیری، یک تا ۱۰ که در بیشتر مواقع ۳ تا شش بچه به دنیا می‌آیند. تأمین غذا برای توله‌ها و مادر بر عهده گرگ نر است. آنها از غذای نیمه هضم شده که گرگ نر بالا می‌آورد استفاده می کنند. بچه‌ها در هنگام تولد کور هستند و بعد از حدود ۱۲ روز چشم باز می‌کنند. ۶ماه وابسته به والدین هستند و در ۲۲ ماهگی به سن بلوغ می‌رسند.

طول عمر گرگ‌ها در طبیعت و در شرایط غیر اسارت حدود ۹سال است.

 

 

 

تغذیه:

گرگ‌ها از علف‌خوران بزرگ نظیر قوچ و میش، کل و بز، آهو، مرال، شوکا و همچنین از مهره‌داران کوچک و پرندگان تغذیه می‌کند. در مواقع کاهش غذا از لاشه حیوانات و مواد گیاهی نیز تغذیه می‌کند.

گزارشی از آنها مبنی بر تغذیه از هندوانه نیز موجود است!

 

گرگ ها به ندرت به انسان حمله می‌کنند. بیشتر حمله های گزارش مربوط به سگ‌های ولگرد و گرگاس است (گرگاس موجودی است که از آمیزش گرگ و سگ بوجود می‌آید).

 

بر اساس تجربه شخصی که چندین بار برخورد به گرگ‌ها را داشته‌ام، به جز فصل زمستان به دلیل کاهش قابل توجه شکار، در باقی فصل‌ها خطری از سوی گرگ‌ها،  انسان را تهدید نمی‌کند و بهترین راه در صورت دیدن حیوان فرار نکردن و ایجاد سر وصدا است.

 

گرگ افسانه ای

گرگ موجودی مورد احترام برای ترک‌ها و مغول‌ها است. در اکثر حماسه‌های ترکی گرگ موجودی راهنما برای نجات و پیروزی است. افسانهٔ آسنا یک اسطوره قدیمی ترکی است؛ که بر طبق آن نژاد ترک‌ها به گرگ خاکستری بازمی‌گردد. همچنین در اسطوره‌های ترکی آمده‌است که یک گرگ خاکستری به ترک‌ها راه خروج از سرزمین مادری افسانه‌ای‌شان (Ergenekon) را نشان داد و باعث شد که آن‌ها بر همسایگان خود مسلط شوند.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تورها

  • بکرگردی به سبک البرزکوه

  • پرنده نگری به سبک البرزکوه

  • طبیعت‌گردی به سبک البرزکوه

سفرهای خانوادگی به سبک البرزکوه

ماه عسل به سبک البرزکوه

آموزش‌ها

آموزش طبیعت‌گردی به کودکان

آموزش‌های پرنده نگری

آموزش های طبیعت‌گردی

logo-samandehi